PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP


 Aktualności
 Pasowanie
 Sprzątanie świata
 Andrzejki
 Mikołajki
 Wycieczki
 Jasełka
 Święto ziemniaka
 Dzień Babci
 Bal karnawałowy
 Olimpiada
 Dzień Ziemi
 Dzień Bibliotekarza
 Dzień Matki
 Dzień Dziecka
 Wiosna
 Wielkanoc

 Inne wydarzenia
 Absolwenci

 Archiwum

 

 

WYDARZENIA

  KONKURS RECYTATORSKI                                                              10-06-2013

4 czerwca 2013 r. grupa starszaków wzięł udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez GOKiS w Krzyżowicach. Publiczne Przedszkole w Olszance reprezentowali: Agata Kasprzycka, Elżbieta Ślliwa, Oliwia Pawlak, Martyna Guglas i Piotr Gazda. W konkursie uczestniczyły także przedszkolaki z Michałowa, Krzyżowic i Przylesia. Pięcioosobowe delegacje reprezentowały poszczególne przedszkola recytując wiersze Juliama Tuwima. Dzieci w ciekawy i barwny sposób przedstawiały swoje wiersze. Gestem, mimiką i strojem zachwyciły publiczność zebraną w świetlicy Wiejskiej w Przylesiu oraz jury. Reprezentanci naszego przedszkola zajęli wysokie miejsca: I miejsce - Agata Kasprzycka, III miejsce - Elżbieta Śliwa. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową. GRATULUJEMY!!!

tekst opracowała Marta Grabowska

album fotografii
wyk. Marta Grabowska  

 WYCIECZKA  DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ                                          10-06-2013

31 maja 2013 r. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Olszance odwiedziły Wioskę Indiańską w Dąbrówce Dolnej. Pobyt u Indian z Wielkich Równin Ameryki Północnej zachwycił wszystkich. Piękne krajobrazy, bogactwo przyrody, lasy i stawy to jedne z licznych walorów tego miejsca. Pobyt uatrakcyjniony był bogatym programem edukacyjnym z historii, ekologii, geografii i etnografii - tak barwnej dla nas kultury - kultury indiańskiej. Zajęcia ruchowo - sprawnościowe tj. strzelanie z łuku, rzut strzałkami do celu, tor przeszkód i łowienie ryb, pozwoliły w aktywny sposób spędzić czas na świeżym powietrzu.

tekst opracowała Marta Grabowska

album fotografii
wyk. Marta Grabowska  

więcej >>

 DZIEŃ SENIORA                                                                                29-01-2013

24 stycznia 2013 r. w Pogorzeli uroczyście obchodzono Dzień Seniora. Emeryci, renciści i zaproszeni goście spotkali się w Świetlicy Wiejskiej w Pogorzeli, aby spędzić ze sobą parę miłych godzin. W obchodach Dnia Seniora wzięły udział również dzieci z naszego przedszkola. Grupa starszaków umiliła wszystkim czas prezentując program artystyczny przygotowany na tę okoliczność. Występ starszaków został nagrodzony gromkimi brawami, a także słodyczami wręczonymi przez panią Wójt Gminy Olszanka Anetę Rabczewską.

tekst opracowała Marta Grabowska

album fotografii
wyk. Marta Grabowska  

 GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH                      22-01-2013

12 stycznia 2013 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Olszance wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych organizowanym przez GOKiS w Olszance. Głównym celem przeglądu było kultywowanie ludowych tradycji oraz prezentacja i upowszechnianie zwyczajów bożonarodzeniowych. Przegląd zgromadził nie małą liczbę uczestników w różnym wieku, dzięki czemu poszczególne występy wyróżniały się nie tylko zróżnicowanym repertuarem, ale także indywidualnym sposobem wykonania. Wszyscy występujący uczestnicy otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie, a od organizatora uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplomy. Występy były niesamowitym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i rodziców i dziadków, którzy przybyli, aby obejrzeć swoje pociechy.

tekst opracowała Marta Grabowska

album fotografii
wyk. Marta Grabowska 

 SPOTKANIE WIGILIJNE                                                           14-01-2013

 

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i najbardziej rodzinny okres w całym roku. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują nadejścia tych chwil. Zwyczajem naszego przedszkola jest wspólna, przedszkolna Wigilia, która miała miejsce 21 grudnia 2012 roku. Uroczysty posiłek poprzedzony był wspólnym przełamaniem się opłatkiem oraz złożeniem życzeń. Na stole pojawiły się tradycyjne, wigilijne potrawy tj. barszcz z uszkami, smażona ryba, kompot z suszonych owoców. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój i przygotowały do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

tekst opracowała Marta Grabowska

album fotografii
wyk. Marta Grabowska

 

 SPOTKANIE Z POLICJANTEM                                                    4-10-2012

Dnia 3 października 2012 r. odwiedzili nas w przedszkolu dwaj Policjanci. Wszystkie dzieci siedziały cichutko i z uwagą słuchały ciekawych opowieści. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpieczeństwa na drodze. Zaprezentowali dzieciom jaką należy przyjąć bezpieczną pozycję na wypadek ataku przez psa. Dużą uwagę zwrócili przedszkolakom na temat zachowania się w kontaktach z obcymi. Dzieci dowiedziały się, iż nie należy oddalać się z nieznajomymi, oraz brania od nich jakichkolwiek słodyczy. Goście zaprezentowali różne przedmioty potrzebne im w pracy. Na koniec bardzo ciekawego spotkania zrobiliśmy wszyscy pamiątkowe zdjęcie.

tekst opracowała Anna Adamowicz

album fotografii
wyk. Anna Adamowicz

 WYCIECZKA DO TEATRU LALKI I AKTORA W OPOLU                        24-05-2012

8 maja 2012 r. przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora w Opolu na przedstawienie teatralne pt. "Tygrysek Pietrek".
Sympatyczna baśń o dojrzewaniu i pokonywaniu własnych słabości, łącząca żywy plan z lalkami i maskotkami sprawiła, iż dynamiczne, rozśpiewane i roztańczone przedstawienie wzbudziło u dzieci wiele emocji i wprowadziło w radosny nastrój.
W znakomitych humorach udaliśmy się do Muzeum Wsi Opolskiej na warsztaty plastyczne: malowanie na szkle.
Z zainteresowaniem przedszkolaki wysłuchały krótkiego wykładu pana Bogdana Jasińskiego na temat historii powstania techniki malowanie na szkle oraz z zaciekawieniem oglądały prace wykonane tą techniką.
Następnie samodzielnie, zgodnie z instruktażem pana prowadzącego warsztaty, wykonały swoje obrazy.
Ważnym punktem programu było zwiedzanie muzeum, w którym znajdują się obiekty architektury wiejskiej w okresie od XVIII do początku XX wieku. Dzieci miały okazję zobaczyć wiatraki, kuźnię, kościół, szkołę, budynki mieszkalne. Doskonałym uzupełnieniem były ciekawostki przekazane przez panią przewodniki, dotyczące życia ludzi w tamtym okresie. Dzieci nie kryły zainteresowania oraz zaskoczenia niektórymi faktami, a dowodem na to były liczne pytania oraz chęć pozostania w muzeum na dłużej.
Pełni wrażeń i zachwytu wyjazdem wróciliśmy do przedszkola.

opracowała Marta Grabowska

album fotografii
foto: Marta Grabowska

 
 

 

 

 SPOTKANIE WIGILIJNE                                                                           1-01-2012

Jak co roku tuż przed Bożym Narodzeniem przedszkolaki wraz z personelem przedszkola zasiadają do uroczystej, przedszkolnej wigilii. Jak nakazuje tradycja, wigilia rozpoczęła się od przełamania się opłatkiem i złożenia  życzeń. Na wigilijnym stole, przykrytym białym obrusem,  pojawił się barszcz z uszkami, ryba, kompot z suszonych owoców. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

opracowała Marta Grabowska

album fotografii
wykonała M. Grabowska

 KONKURS RECYTATORSKI                                                                                                                   13-06-2011

Dnia 9 VI 2011r. w świetlicy wiejskiej w Pogorzeli odbył się już czwarty  gminny konkurs recytatorski. W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli z Michałowa, Przylesia, Krzyżowic i Olszanki.
Dzieci zaprezentowały się w utworach różnych autorów: m.in. J. Brzechwy, W. Chotomskiej,
L.J. Kerna, J. Tuwima. Komisja konkursowa nagrodziła wszystkie dzieci oraz przyznała wyróżnienia, które otrzymali 
m.in. Kamil i Magda. Na koniec wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. 

autor tekstu: Anna Adamowicz

album fotografii

 WARSZTATY DRUKARSKIE                                                                                                                    27-05-2011

Dnia 24 maja grupa starsza uczestniczyła w warsztatach drukarskich. Na spotkaniu dzieci zostały podzielone na grupy aby mogły z łatwością w nich pracować. Każda grupa pracowała z wielkim zapałem, każdy z zainteresowaniem słuchał  informacji, przekazywanych przez prowadzących. Na spotkaniu dzieci czerpały papier, barwiły go, odbijały pieczęcie na papierze, a na koniec mogły pisać gęsim piórem. Ze spotkania dzieci wróciły bardzo zadowolone.

autor tekstu: Anna Adamowicz

album fotografii

 SPOTKANIE Z KALINĄ JERZYKOWSKĄ                                                                                               27-05-2011

23 maja grupa starszaków naszego przedszkola uczestniczyła w spotkaniu autorskim Kaliny Jerzykowskiej, pisarki, dziennikarki, autorki musicali oraz kilkudziesięciu piosenek dla zespołów dziecięcych.
Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat twórczości autorki oraz w jaki sposób powstają wszystkie książki. Mogły posłuchać wierszy w jej wykonaniu oraz zadać pytania, na które pisarka wszystkim odpowiadała. Na spotkaniu można było kupić książki autorki oraz uzyskać jej dedykację. Na koniec spotkania były podziękowania i wspólne zdjęcie.  

autor tekstu: Anna Adamowicz

album fotografii